Noutăți
Inițiative variate de Com’ON Sepsi și în noiembrie și decembrie!

Pe parcursul lunilor septembrie și octombrie, au fost implementate aproape douăzeci de inițiative Com'ON Sepsi în domeniile comunitate, mediul de viață, cunoștințe, creație și stil de viață, adresându-se unui public foarte divers, de vârste și interese diferite din Sfântu Gheorghe. Din fericire, locuitorii orașului nostru nu vor rămâne fără programe nici în lunile noiembrie și decembrie, întrucât inițiativele rămase se vor desfășura până pe 10 decembrie. În aceste luni, accentul va fi pus pe pregătirea pentru Advent, în timp ce alte evenimente includ prelegeri și ateliere educaționale pe diverse teme, activități pe protecția mediului, evenimente sportive și programe pentru persoanele în vârstă.

Inițiative variate de Com’ON Sepsi și în noiembrie și decembrie!

Evenimente în noiembrie și decembrie 

Echipa SepsiÉRT, unul dintre cei mai tineri participanți, va organiza evenimentul Plantează un copac pentru Sfântu Gheorghe pe 9 noiembrie, la ora 16:30, plantând copaci în pădurea comemorativă din Sfântu Gheorghe, ca simbol al angajamentului și al comunității. Pe 11 noiembrie, echipa RAW va organiza evenimentul Atelierul de cafea la BorBrigád, invitându-i pe toți cei interesați de arta cafelei la o degustare de cafea și o prezentare educativă! Participarea este condiționată de înregistrare.

În continuare, generația mai în vârstă va fi în centrul atenției: pe 13 și 14 noiembrie, echipa Fiatalok az idősekért va construi hrănitori pentru păsări împreună cu generația mai în vârstă a orașului nostru, în Complexul ”Zathureczky Berta”, ca parte a inițiativei Acolo unde cântă păsărelele cu glas fără pereche.

În luna noiembrie, seria de evenimente Ascultă, vezi și imaginează-ți....! a echipei MásKént MásKÉP(P) va continua să organizeze curse cu obstacole pentru copiii sănătoși (pe 6 și 7 noiembrie, de la ora 10.00, în școlile Ferenc Gödri și Nicolae Colan), ca să ar putea experimenteze și ei cum este viața de zi cu zi a unei persoane cu dizabilități, încurajând înțtelegerea și acceptarea situației persoanelor cu deficiențe de vedere, surde sau cu dizabilități de mobilitate. Iar pe 3 decembrie, de Ziua Mondială a Persoanelor cu Dizabilități, o expoziție de artă va explora viața de zi cu zi și dificultățile persoanelor cu dizabilități fizice, începând cu ora 12.00, în Piața Mare din Sfântu Gheorghe. 

Pe 2 decembrie, în spiritul pregătirii pentru perioada Adventului, în cadrul inițiativei Flacăra Iubirii, copiii din Câmpul Frumos vor dărui coroane de advent făcute de ei pentru persoanelor mai în vârstă în Câmpul Frumos; iar echipa Advent Sepsin va organiza o discuție informală și o seară de jocuri de societate la Fapados Café în cadrul Youthfest - Advent, aprofundând mesajul real al Adventului și al nașterii lui Hristos în rândul participanților.

Dorim să vă invităm pe toți la cât mai multe inițiative Com'ON Sepsi, aceste evenimente fiind deschise și gratuite pentru cetățenii din Sfântu Gheorghe! Orașul ești tu, contribuie și tu!

  

Plantează un copac pentru Sfântu Gheorghe

Organizat de echipa Sepsiért

Data: 9 noiembrie, ora 16.30

Locație: Pădurea comemorativă din Sfântu Gheorghe, strada Trandafirului

  

Atelierul de cafea

Organizat de echipa RAW

Data: 11 noiembrie

Locație: BorBrigád

Acolo unde cântă păsărelele cu glas fără pereche...

Organizat de echipa Fiatalok az idősekért

Data: 13-14   noiembrie, ora 12.00

Locație: Complexul ”Zathureczky Berta”

 

Flacăra iubirii

Organizat de echipa Flacăra iubirii

Data: 2 decembrie, ora 14.00

Locație: Câmpul Frumos

 

Ascultă, vezi și imaginează-ți...!

Organizat de echipa MásKént MásKÉP(P)

Curse cu obstacole:

Data și locația: la 6 noiembrie, ora 10.00 în Școala Gimnazială “Gödri Ferenc” și la 7 noiembrie, ora 10.00 în Școala Gimnazială Nicolae Colan

Expoziție de artă:

Data: 3 decembrie, ora 12.00

Locație: Piața Libertății

 

Youthfest - Advent

Organizat de echipa Youthfest – Advent Sepsin

Data: în curând

Locație: Fapados Café

 

Cea de-a cincea ediție a programului de participare a tinerilor este organizat de către Asociația Culturală și de Tineret Prospero în parteneriat cu Grupul Pont și Municipiul Sfântu Gheorghe, cu sprijinul Consiliului Local al Municipiului Sfântu Gheorghe și BCR (Banca Comercială Română).

Comunicat de presă, 05. Noiembrie 2023.

Alte noutățiVezi toate
 • S-a încheiat a cincea ediție Com’ON Sepsi!

  Programul de participare a tinerilor Com'ON Sepsi și-a încheiat cea de-a cincea ediție pe 15 decembrie cu Gala Com'ON. Și chiar trebuia de sărbătorit: în perioada de implementare, între 13 septembrie și 10 decembrie, 21 de echipe au realizat în total 25 de inițiative minunate, atrăgând peste o mie de voluntari.

 • Inițiative variate de Com’ON Sepsi și în noiembrie și decembrie!

  Pe parcursul lunilor septembrie și octombrie, au fost implementate aproape douăzeci de inițiative Com'ON Sepsi în domeniile comunitate, mediul de viață, cunoștințe, creație și stil de viață, adresându-se unui public foarte divers, de vârste și interese diferite din Sfântu Gheorghe. Din fericire, locuitorii orașului nostru nu vor rămâne fără programe nici în lunile noiembrie și decembrie, întrucât inițiativele rămase se vor desfășura până pe 10 decembrie. În aceste luni, accentul va fi pus pe pregătirea pentru Advent, în timp ce alte evenimente includ prelegeri și ateliere educaționale pe diverse teme, activități pe protecția mediului, evenimente sportive și programe pentru persoanele în vârstă.

 • Nu ratați inițiativele Com

  După anunțarea câștigătorilor votului public, a început perioada de implementare a inițiativelor Com'ON Sepsi pe 13 septembrie. Pe parcursul lunilor de toamnă, un total de 25 de evenimente vor fi organizate de echipele câștigătoare, acoperind temele principale: comunitatea, mediul de viață, cunoștințe, creație și stil de viață. Aceste evenimente sunt deschise și gratuite pentru cetățenii din Sfântu Gheorghe, așa că încurajăm pe toată lumea să participe la cât mai multe dintre inițiative!

Inițiatori, Parteneri, Sponsori
 • Asociația Culturală și de Tineret Prospero
 • Grupul PONT
 • Primăria și Consiliul Local al Municipiului Sfântu Gheorghe
 • BCR
 • Sepsi Radio
 • Friss FM
 • We Radio